Ajo së fundmi ka realizuar disa foto nudo për revisten Bazaar, kjo foto që ne sjellim padyshim mund të konsiderohet si një ndër fotot më tërheqëse të modeles.

Kerr shfaqet e zhveshur dhe e shtrirë përmbys në një krevat kopjo, ndërsa është duke lexuar nudo faqet e sportit. Miranda, gruaja e yllit të filmit Orlando Bloom do të jetë kopertina e revistës Bazaar për javën e ardhshme.

Kerr është e lindur me 20 prill 1983 në Sidney të Australisë dhe është modelja e parë nga ky vend që punon në Victoria's Secret që nga viti 2007. Kerr ka filluar modelimin në industrinë e modës që kur ishte vetëm 13 vjeçare në kompaninë Chaay's Modelling Agency.
Edhe pas lindjes së djalit, Kerr mbetet një ndër modelet më të preferuara dhe më të suksesshme në botë. E bukur e freskët, sharmante dhe gjithnjë elegante, janë epitetet e fituara nga modelja e famshme australiane.
Read More ...

0 commenti


Mjeshtri i merituar talent gjimnast profesor i ekipeve te te rinjve...arriti kulmet e tija si sportist ne vitet 75-80 ku vllaznia u shpall kampione kombetare... ne karrieren e tij si trajnjer arriti rezultatet me te mira me te rinj shkodran ku ka qitur shum e shum talenta nga ekipi i tij qe sot losin ne skuadra nderkombetare... e nderojn me respekt te gjith futbollistat e vllaznis fhe gjith shqiperis mjeshtrin e merituar profesorin e tgjithve .Ardian Arra
Read More ...

0 commenti


TIRANE - Shuhet ne moshen 86-vjecare Ramiz Alia. Udheheqes i dyte dhe i fundit komunist ne Shqiperi dhe Presidenti i pare i shtetit pluralist, mbylli syte mengjesin e soten rreth ores 7:00 ne spitalin e Senatoriumit ne kryeqytet.

Alia vuante nga nje komplikacion ne mushkeri, (trenboembolia pulmonare), dhe per kete arsye ishte shtruar disa here ne reanimacion, sic shpjegojne edhe mjeket. Se fundi ai u paraqit me probleme te renda te frymemarrjes dhe u intubua me oksigjen qe diten e pare. Ditet e fundit te jetes ai kishte veshtiresi ne frymemarrje, dhimbje te gjoksit dhe shtim te ritmit kardiak.

Ish presidenti-Ramiz Alia lindi me 18 tetor 1925 ne Shkoder. Ai u diplomua ne shkollen e Partise ne Moske (1954). Alia eshte nje nga figurat me te rendesishme te Partise se Punes se Shqiperise, i cili udhehoqi Shqiperine mes viteve 1984 – 1990. Gjate kesaj periudhe Ramiz Alia ka kryer detyra te larta ne drejtim te PPSH-se, rrjedhimisht edhe te shtetit shqiptar.

Detyrat me te rendesishme kane qene: Sekretar i Pare i KQBRPSH (1949-1955), Minister i Arsimit dhe Kultures (1955-1958), anetar i Byrose Politike dhe Sekretar i KQ PPSH-se per ideologjine (1961-1985), deputet, Kryetar i Presidiumit te Kuvendit Popullor (1982-1990), Sekretar i Pare i KQ te PPSH-se (1985-1991) dhe kryetar i Keshillit Presidencial (1991).

Pas zgjedhjeve te para shumepartiake ne Shqiperi te zhvilluara me 31 mars 1991, parlamenti i ri pluralist i dominuar nga deputetet e PPSH-se, me 30 prill 1991 me propozim te PPSH-se e zgjodhi Ramiz Aline, President te Republikes. Pas zgjedhjeve te parakohshme parlamentare te 22 marsit 1992 ku fitoi koalicioni i opozites i udhehequr nga Partia Demokratike, me 3 prill 1992 Alia dha doreheqje nga posti i Presidentit.

Per vdekjen e Ramiz Alise ka folur edhe Doktori Arjan Mezini. Sipas tij, “Alia kishte 4 dite i shturar ne spital dhe vuante nga nje semundje e vjeter”. Mezini shtoi se, me kerkese te familjareve trupi i pajete i Ramiz Alise do te traqnsferohet ne morgun e QSUT-se.

Doktori sqaroi se vete ministri i Shendetesise Petri Vasili eshte interesuar ne Sanatorium qe te kryen te gjitha procedurat posmortore.
Read More ...

0 commenti


Se këngëtarja Rihanna nuk brengoset se si duket në skenë, tregon edhe koncerti i fundit i saj në O2 Arena në Londër.
Rihanna sërish ka shokuar publikun, jo vetëm se doli në skenë me bikini, por edhe me gjestet që bëri gjatë performancës.
Edhe pse në fillim të koncertit doli me një pallto të hollë, menjëherë e hoqi atë dhe kështu mbeti vetëm në bikini të punuara nga diamantët. Kjo në masë të madhe zgjoi reagimin e publikut. Ajo më tej bëri edhe gjeste që më së miri shihen në fotografi.
Read More ...

0 commenti


Alpha-Dog është një robot që ndryshe nga shumica, mund të eci dhe të mbaj ekuilibrin e tij per nje shpejtesi te konsiderushme. Ndërsa robotet kanë njohur perparime te dukeshme, Honda Asimo ne është një sfidë te madhe për të rregulluar ekuilibrin e tyre dhe për t'i levizur me një shpejtësi të normale.

Shumica e transportit ushtarak kryhet me automjete. Por automjetet nuk punojnë pa rrugë, dhe në shumë rajone të botës ku zhvillohen luftime nuk ka infrastrukture te pershtateshme.Psh,në një vend si Afganistani,transporti me mushka është ende një metodë e zakonshme per ushtrine amerikane .

Por mushka ka nevojë për ushqim dhe eshtë e vështirë për t'u trajtuar nga njerëzit të cilët nuk kanë përvojë me kafshët. Ato gjithashtu mund të tremben kur dëgjojnë armë zjarri edhe kur jane ne distanca te largeta.

Pikerisht per keto mangesi, Departamenti i Mbrojtjes, nëpërmjet Agjencisë se Avancuar te Mbrojtjes per projektet kërkimore,ka projektuar disa alternativa.

Waltham Dynamics,me bazë në Boston, ka filluar projekte interesante në robotike,me fonde nga DARPA për të eksperimentuar robot qe të imiton një kafshë aktuale qe ecën me katër këmbë .

Ky robot do te jete në fakt më shumë një paisje e kontrolluar. Ky robot nuk do ta kete te nevojshme per të llogaritur saktësisht se ku do te vendoset këmba e dyte,pas çdo hapi te kembes se pare,mbasi llogaritja do te behet me përafrim. Ky përafrim mund të futen sërish në "trurin" e robotit dhe ta rikthej për të balancuar rillogaritjen.

Një nga prototipet e hershme ishte Big-Dog, një robot katërkëmbësh mundësuar nga një motor me dy goditje,qe ka qenë ne gjendje të udhëtojë shume kilometra dhe të mbajë rreth 340 kg.

Kurse Alpha-Dog presupozohet te mbarti ngarkesa më të mëdha dhe të lëvizi për të njëjta distanca. Ai gjithashtu do të jetë shumë i qetë. (Modeli demonstrues ne videot e kompanisë është mundësuar nga energjia elektrike, por kjo nuk do të ngjase të jetë praktike në një situatë të vërtetë luftarake).

                                   
Read More ...

0 commenti


♥ ne duar : delikatese, embelsi ♥
♥ ne gushe : sh sh sh ♥
♥ ne balle: respekt ♥
♥ ne hunde: xhelozi ♥
♥ ne shpatulla: te deshiron ♥
♥ tek syte: kerkon falje per dicka ♥
♥ ne buze: te do shume shume ♥
♥ nje puthje e shkurter : nuk i pelqejne puthjet e tua ♥
♥ puthje e gjate: te do dhe mendon vetem per ty ne ate moment ♥
♥ puthje me gojen (mbyllur) : eshte pak i turpshem :P :P ♥
♥ me goje (hapur): vdes per ty dhe eshte i fiksuar pas teje ♥
♥ puthje me force (kur ai-ajo te puth kur ti nuk do): vdes per ty ♥
♥ me sy mbyllur: te do shume dhe eshte romantik ♥
♥ me sy hapur: hec mo..te do :P ♥
♥ kur te ledhaton floket: te adhuron ♥
♥ puthje ne vesh: do qe ti kushtosh me shume kohe ♥
♥ nese "grricet"...: deshiron te flase me ty..per dicka qe do ta tregonte vetem ty sepse te do ♥
♥ nese largohet ngadale: ne te vertete deshiron te rri akoma ♥
♥ nese te shtrengon duart: ka nevoje per ty ♥
♥ nese i gjuan :P : ka te drejte te te puthe!! (dhe mos e refuzo) ♥
♥ nese te kafshon buzet nderkohe qe te puth: do qe te jesh vetem i tij/a ! ♥
Read More ...

0 commenti


”Gjithmone eshte menduar se meshkujt jane me te parashikueshem se femrat, mirepo kjo iu ndihmon ne gjetjen e partneres”,- shprehen ekspertet. Meshkujt me pare pranojne karakteristikat e tyre te personalitetit dhe iu permbahen atyre.

Ndersa femrat nuk jane aq te qendrueshme dhe jane te prira per te ndryshuar, ne fakt ato pershtaten varesisht nga rrethanat.

Zbulimi i realizuar nga Universiteti Exeter, tregon se meshkujt kane sjellje te parashikueshme ne rrethana te ndryshme, ndersa femrat e kuptojne dhe e vleresojne kete cilesi te gjinise se kundert.

Zbuluesit thone se kjo sjellje e meshkujve eshte rezultat i evolucionit, qe ndodh ne bazen e seleksionimit gjinor. “Meshkujt kane evoluar ne baze te gares ndermjet tyre per te fituar simpatine e femres”,- kane rezultuar studimet e ketij universiteti.

Femrave iu pelqen t’i parashikojne veprimet e meshkujve, sepse kjo iu ndihmon ne vendosjen e lidhjeve afatgjate te mbushura me besim dhe qendrueshmeri.
Read More ...

0 commenti


Jeta jonë është përplot me premtime. Ç’është e vërteta, disa nga premtimet tona nënkuptohen dhe nuk thuhen. Ne e ndërtojmë jetën tonë përreth tyre. Ekziston edhe një lloj i posaçëm i premtimeve, të cilat duhet të zgjasin për një kohë të gjatë, madje gjersa të jemi gjallë.

Është një gjë shumë e natyrshme që njerëzimi ka zhvilluar një traditë të shkëmbimit të dhuratave, të cilat do të shërbejnë si përkujtues të premtimeve të rëndësishme. Duket sikur një gjë e përkryer që unazat e premtimit – të cilat nënkuptohet që janë të vlefshme – u përzgjodhën si dhuratat më të çmuara të zotimit në mes të njerëzve.

Nuk ka arsye të dyshojmë që përdorimi i unazave si dhurata është po aq i vjetër sa edhe tradita e mbajtjes së tyre. Unaza e gishtit me vulë personale shpesh konsiderohet si zbulim i egjiptianëve, kurse posedimi i një unaze të tillë tregonte autoritet dhe pushtet.
Megjithatë, në kohën e grekëve antikë, vetë origjina e unazës së gishtit ishte e lidhur me idenë e zotimit dhe përqendrimit të vazhdueshëm në një gjë të vetme.

Në Romën Antike, Anulus Pronubus (unazat e fejesës) përbëheshin nga dy unaza, në formë të dy disqeve ovale, me emra të gdhendur të çiftit të fejuar. Në fillim, këto unaza bëheshin nga hekuri i lirë.
Në Angli, gjatë shekujve 15-të, 16-të dhe 17-të Posie Rings (unazat e dashurisë) arritën kulmin e popullaritetit. Ato shpesh përdoreshin si simbole të dashurisë, besnikërisë dhe martesës në një të ardhme të afërt.

Mbajtja e unazës shpesh komunikon një lloj mesazhi ndaj vetes dhe ndaj mbarë botës. Meqë truri i majtë është përgjegjës për aspektin logjik dhe e kontrollon dorën e djathtë, është gjë e logjikshme të mendohet që mbajtja e unazës në dorën e djathtë paraqet një veprim logjik dhe të qëllimshëm si dhe dëshirën për ta kontrolluar jetën dhe veprimet e dikujt tjetër. Meqë truri i djathtë e kontrollon dorën e majtë dhe kreativitetin, unazat në dorën e majtë paraqesin besim, kreativitet dhe qëndrim. Mbajtja e unazave në ndonjë gisht të caktuar zakonisht është e lidhur me dëshirën për ta rritur fuqinë me të cilën është i lidhur ai gisht.


Gishti i madh

Domethënia e mbajtjes së unazës në gishtin e madh – Fuqia e vullnetit
Gishti i madh paraqet logjikën dhe fuqinë e vullnetit, kujdeset për personalitetin tonë dhe i kontrollon veprimet tona. Ky gisht është simbol i fuqisë si dhe i mendimeve të pavarura dhe lirisë.

Gishti tregues

Domethënia e mbajtjes së unazës në gishtin tregues – Autoritet dhe Ambicie
Ky gisht paraqet nevojën tonë për ta rritur egon tonë dhe për të krijuar autoritet dhe fuqi. Ky gisht po ashtu lidhet me aftësi drejtuese dhe ambicie. Mbretërit mbanin unaza në gishtin tregues sepse njerëzit mendonin që ky gisht ishte shumë i fuqishëm.

Gishti i mesëm

Domethënia e mbajtjes së unazës në gishtin e mesëm – Identitet dhe Materializëm
Ky është gishti më i gjatë dhe për këtë shkak shpesh është i lidhur me qëllimin tonë në jetë. Njerëzit të cilët mbajnë unazë në këtë gisht, zakonisht kanë dëshirë të jenë në qendër të vëmendjes.

Gishti i unazës

Domethënia e mbajtjes së unazës në gishtin e unazës – Emocione, Kreativitet dhe Guxim
Mbajtja e unazës në gishtin e unazës paraqet lidhjen me zemrën, meqë mendohet se ky gisht është i lidhur me arterien e cila kalon në zemër. Për këtë arsye, ky gisht shpesh lidhet me ndjenjat tona të dashurisë dhe përkushtimit. Nëse unazën e ka blerë vetë personi i cili e mban unazën, atëherë ajo paraqet egoizëm, mendjemadhësi dhe besim në talentin personal.Gishti i vogël

Lidhjet: Unazat në gishtin e vogël paraqesin siguri në biznes dhe lidhje personale.
Ky gisht është simbol i fuqisë dhe përkushtimit ndaj të tjerëve. Meqë është i kundërt me gishtin e pavarur, ky gisht shpesh është i lidhur me qëndrimet tona ndaj njerëzve të tjerë, me jetën tonë private dhe botën materiale; ky gisht i del përballë botës dhe kujdeset për ne, ashtu siç kujdesen për ne edhe miqtë tanë të vërtetë. Mbajtja e shumë unazave zakonisht është shenjë që personi i caktuar dëshiron ta tërheqë vëmendjen e njerëzve të tjerë.

Përveç informatave lidhur me kuptimin e mbajtjes së unazave në gishta të ndryshëm, është me rëndësi të kuptoni që mbajtja e unazave mund të jetë në të njëjtën kohë tradicionale dhe jashtëzakonisht kreative. Në vijim mund të lexoni për llojet më të shpeshta të unazave:

Unaza para-fejesës

Shumë çifte të dashuruara ndjejnë që ekziston një fazë në lidhjen e tyre kur ende nuk janë gati për fejesë, por në anën tjetër, ndjenja e përkushtimit të ndërsjellë në mes tyre është tashmë mjaft e fuqishme.
Unazat e sinqeritetit

Ky është një variacion më i ri i unazave të zotimit, të cilat shpesh njihen edhe si unaza të pastërtisë morale. Në fillim, këto unaza ishin shumë të lira por kohëve të fundit, këto unaza kanë evoluar në stilin e tyre dhe tani shpesh bëhen nga ari, titani ose platini. Këto unaza i mbajnë tinejxherët e gjinisë mashkullore dhe femërore.

Unazat e zotimit të cilat simbolizojnë lidhje ekskluzivisht monogamie

Kur dy të dashuruar nuk janë të interesuar të martohen ose të fejohen menjëherë por në anën tjetër dëshirojnë ta konfirmojnë dashurinë e madhe dhe përkushtimin që kanë për njëri-tjetrin, ata i shkëmbejnë këto unaza ose njëri nga partnerët fillon ta mbajë këtë unazë në mënyrë alternative. Këto unaza i ngjajnë shpesh unazave të martesës, meqë janë të bëra nga ari dhe zakonisht kanë diamante të posaçme.

Unazat e miqësisë

Edhe pse nënkuptohet që rëndësia emocionale e unazave të miqësisë nuk është aq e madhe në krahasim me unazat e lidhjeve romantike, unazat e miqësisë megjithatë kanë një traditë mjaft të gjatë. Unazat e miqësisë nuk kërkojnë ndonjë luks të posaçëm dhe këto unaza mund t’i mbajnë si meshkujt ashtu edhe femrat.

Unazat e zotimit të cilat shërbejnë për të na përkujtuar premtimin e dhënë

Unazat e tilla mund të mbahen në mënyrë që personi i caktuar t’i përmbahet fuqishëm zotimit të dhënë për një qëllim ose çështje personale. Njerëzit mund të fillojnë t’i mbajnë këto unaza në raste kur dëshirojnë ta lënë përgjithmonë abuzimin me pije alkoolike ose lëndë narkotike, pirjen e duhanit ose ndikimet dhe dukuritë e tjera negative. Unazat e zotimit të këtij lloji mund të fitojnë në peshë kur personi vendos të gdhendë një mbishkrim, në të cilin përmblidhet betimi ose zotimi i tij.
Read More ...

0 commenti


Shikuesit janë shokuar sëfundi nga performanca e nxehtë e modeles Cinthia Fernandez e cila është shfaqur në skenë thuajse tërësisht nudo. 22 vjeçarja Cinthia dhe partneri i saj në skenë Gabriel Carrizo 24 vjeç kanë realizuar disa lëvizje dhe poza që kanë shkaktuar tërheqje vëmendje por edhe polemika të shumta.

E çuditshmja e krej këësaj shfaqjeje është se përkundër skenave shumë të nxehta dhe performimit tërësisht të vajzës e zhveshur nga lartë, gati se askujt nuk i duket e tëra kjo një shfaqje jonormale. Madje, të dhënat tregojnë se veç të pranishmëve në sallën e emisionit, atë e kanë parë me miliona njereëz në Brazil e jashtë tij, dhe pikërisht audienca është shumëfishuar në kohën kur po transmetoheshin lëvizjet nudo të akterëve të ftuar.

                                         
Read More ...

0 commenti


Nëse ndonjë ditë u jepet rasti që të gjendeni në ndonjë plazh të Australisë dhe nga uji del Emily Scott, mos u trembni. Nuk bëhet fjalë në fakt për një sirenë që ha meshkujt, por për një nga modelet më të famshme të ishullit oqeanik. Çfarë lidhje ka ajo me sportin? Emily në fakt, përveç modës, është e lidhur me sërfin, sport të cilin e praktikon. Madje, vetëm për pak ajo nuk ja arriti të merrte pjesë në Olimpiadë. Ndërkohë, ju mund të shijoni disa prej fotove të saj të nxehta.
Read More ...

0 commenti


Kur nje raport perfundon, ajo shpenzon me shume.

Shopping-u dhe trajtimet e bukurise personale jane si nje sherim per dhimbjen e dashurise.

Nje grua me zemer te thyer mund te arrije te shpenzoje deri ne 600 euro per te ringjallur imazhin e saj, ndoshta te prekur nga nje shkaterrim i marredhenies ne cift.

Ja cilat jane rezultatet nga nje sondazh i promovuar nga zinxhiri i njohur londinez i kozmetikes, Superdrug.

Sondazhi, qe ka perfshire rreth 2000 femra ne Mbreterine e Bashkuar, tregon se si grate, per te rimarre pak vetevleresim, nisin te bejne shpenzime te medha per make up-in.

“Te qenit i braktisur, papritur ose jo, ben te prekshem edhe ata qe jane me te forte, komenton Simon Comins nga Superdrug. Ky studim tregon se femrat kane filluar te pyesin veten se cfare shkoi keq ne maredhenien e tyre dhe kane dyshime mbi pamjen e tyre”.

Dhe keshtu, per te qetesuar dyshimin qe dashuria ka perfunduar per disa “mangesi” persa i perket vetes, femra mendon se eshte e nevojshme te nderhyje: per nje model te ri flokesh, nje ose me shume veshje, nje pale kepuce te bukura, nje cante me produkte kozmetike dhe ndoshta nje krem vetenxires apo seancat e solarit, por gjithashtu nuk mungon abonimi ne palester, apo trajtimet e bukurise ne qendrat estetike.

Rreth gjysma e femrave te intervistuara thane se kishin ndryshuar pothuajse ose te gjithe aspektin per te hequr ndjenjen e paaftesise dhe te mos ndihen te braktisura.

Per te bere kete, sic evidentohet nga sondazhi, pjesemarresit kane shpenzuar nje shume te mire parash, por 74 per qind e tyre kane deklaruar se nuk jane penduar per investimet.

Kjo sepse vendimi i ka ndihmuar per te rivendosur besimin ne vetvehte. Jeta si beqar eshte me shume e kushtueshme ne krahasim kur ajo eshte pjese e nje cifti. Ashtu sic shpenzohet me shume per te ruajtur pamjen fizike, automatikisht shpenzohet me shume per t'u socilizuar me miqte, perfundon Simon Comins.
Read More ...

0 commenti


TIRANE - Pak dite me pare ambasadori amerikan Aleksander Arvizu kishte premtuar se do te hapte dyert e shtepise se tij.

Dhe kete premtim e mbajti, duke organizuar nje pritje ne rezidencen e tij jo per te ndermjetesuar nje takim mes lidereve politik por per te kujtuar 20 vjetorin e rivendosjes se marrdhenieve diploamtike SHBA-Shqiperi ku moren pjese kreret me te larte te shtetit, Presidenti Bamir Topi, Kryeministri Sali Berisha, Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli dhe ministri i Jashtem Edmond Haxhinasto.

Nderkohe ne pritjen e organizuar ne ambientet jashte ishte i ftuar edhe kreu i opozites Edi Rama, i cili shoqerohej nga zonja e tij Linda Rama.

Ambasadori amerikan vleresoi partnetitetin mes dy vendve, duke premtuar mbeshtetjen e SHBA-se per Shqiprine. Por nuk nguroi te rikujtonte se ardhmja e vendit eshte ne duart e shqiptareve.

“Populli shqiptar ka folur vendosmerisht se si e perfytyron te ardhmen e tij. E ardhmja e Shqiperise eshte ne duart juaja, ne duart e te gjitheve ju. Ju perket juve ta percaktoni te ardhmen. Mundesite tuaja per sukses do te permiresoheshin nese punoni se bashku per nje qellim te perbashket e te miren e perbashket. E ndersa e beni kete te jeni te sigurte qe SHBA do te jene ne anen e popullit shqiptar. Faleminiderit per 20 vite te mrekullueshme dhe per kete nate te magjishme"

Ndersa Presidenti i Republikes Bamirt Topi e cilesoi SHBA-ne si mikun me te madh te shqiptareve, si dhe pati nje falenderim te vecante per ambasadorin Arvizu.

Ne fjalen e tij pershendetese kreu i shtetit Bamir Topi i cilesoi SHBA-te si mikun me te mire te shqiptareve dhe nuk nguroi te falenderonte Ambasadorin Arvizu per gjithcka kane bere ne 20 vite.

“Deshiroj te shpreh nje emocion te vecante qe jam sot ketu per te celebruar 20 vjetorin e rivendosjes se marredhenieve Shqiperi-SHBA. Si te gjithe shqiptaret kam nje admirim te vecante per SHBA. Ju jemi shume mirenjohes, jeni miku me i madh i shqiptareve. Ju detyrohemi per gjithcka kemi bere ne keto vite” tha Topi.

Ndersa kryeministri Berisha deklaroi gjate pritjes se rivendosja e marredhenieve diplomatike me SHBA-te, eshte nje moment i rendesishem per te gjithe shqiptaret.

“Kjo eshte nje nga ngjarjet me te medha ne marredheniet mes dy vendeve dhe ne historine e vendit tim, hapja e ambasades se SHBA-ve 20 vjet me pare. ky ka qene nje moment i shumepritur. Qytetaret e ketij vendi e deshman kete ne ate kohe me pritjen me te zjarrte qe i kane rezervuar dikujt ne historine e tyre, ishte pritja e sekretarit Bejker”, tha Berisha.

Kreu i qeverise tha me tej se "ky eshte 20 vjecari i ndihmes dhe mbeshtetjes me te madhe qe ne kemi patur ne tere historine tone nga SHBA-te".
Read More ...

0 commenti


Londer: Mire se erdhet ne rrugen e miliardereve. Ne Londer e quajne keshtu, sepse “Kensington Palace Gardens” eshte rruga me numrin me te madh te miliardereve ne kryeqytetin me te pasur te Europes. Nga Roman Abramovich tek sulltani i Bruneit, ja kush ka zgjedhur te bleje shtepi ketu. Miliona kilometra larg nga lagjet ku ne gusht shpertheu revolta e te varferve


Kuptohet menjehere qe nuk eshte nje rruge si te tjerat. Nje porte e madhe prej hekuri pengon hyrjen e makinave dhe dy police vendosin se cilat vetura do lene te hyjne, madje kontrollojne edhe kembesoret. Edhe per gazetaret, hyrja nuk eshte e lejuar. Duhet marre nje leje e shkruar me pare.


Policet, sipas informacioneve i perkasin “Diplomatic Protection Group”, njesise speciale te Scotland Yard, dedikuar mbrojtjes se trupit te huaj diplomatik. Ambasada te ndryshme, dy prej te cilave te konsideruara ne rrezik per shkak te atentateve, ajo e Izraelit dhe Rusise, figurojne mes ndertesave. “Kensington Palace Gardens”, eshte ky emri i rruges se mbyllur per trafikun. Policet jane aty per te mbrojtur ambasadoret, por edhe banoret e tjere te kesaj zone, pjesa me e madhe e te cileve kane me shume se dy truproja personale. “Kensington Palace Gardens” eshte ana tjeter e medaljes: vendi ekonomikisht me i larget nga Hackney dhe nga periferite e tjera te Londres, ku muajin e kaluar shperthyen protestat, dhuna dhe plackitjet qe tronditen kombin. Trazirat qe i vune flaken vendit tregojne me se mire se deri ku ka arritur hendeku mes te pasurve dhe te varferve ne metropolin me te madh te Europes. Secila prej rezidencave luksoze qe “zbukuron” “Billionaires’ Roe,”, “luginen e miliardereve”, sic e kane cilesuar gazetat dhe televizionet, kushton mesatarisht 24 milione euro. Shume prej njerezve me te pasur te botes kane zgjedhur te banojne aty.


Si per shembull, Lakshmi Mittal, mbreti indian i celikut, i pari ne klasifikimin vjetor te “Times” mbi nje mije me te pasurit e Britanise se Madhe, qe ne vitin 2004 bleu nje nga keto shtepi nga Bernie Ecclestone per rreth 65 milione euro. Por, dy vjet me vone Mittal bleu po ne kete rruge nje tjeter vile, per 134 milione euro nga Noam Gottesman, nje tjeter pasanik londinez. Mes fqinjeve te tij eshte Jon Hunt, themelues i “Foxtons”, nje nga agjencite imobiliare me te mira te kryeqytetit britanik. Ne nje tjeter cep te lagjes banon miliarderi rus i naftes, Leonid Blavatnik, qe eshte duke ndertuar nje strukture nentokesore me pishine, palester dhe kinema private. I ardhuri i fundit ne kete rruge eshte Roman Abramovich, qe disa jave me pare bleu nje vile te mrekullueshme per rreth 100 milione euro. Jo rastesisht, ne versionin anglez te monopolit, rruga me vleren me te larte ka qene “Mayfair”, ndersa tani eshte “Kensington Palace Gardens”. Kete e certifikon dhe nje raport i nje agjencie imobiliare, qe sapo e ka zgjedhur si “rruga me e shtrenjte e Mbreterise se Bashkuar”. Shtepite e saj vlejne mesatarisht 100 here me shume se banesat mesatare britanike. Mes rezidenteve te saj, ka edhe nga ata me gjak blu. Behet fjale per sulltanin e Bruneit. Nje tjeter mbret i ardhshem eshte edhe princi William, qe ka zgjedhur “Kensington Palace”, pallati ku u rrit me nenen e tij, Diana, si rezidencen londineze per vete dhe gruan e tij Kate, ne periudhen ku cifti nuk do te qendroje ne banesen modeste te Uellsit, afer bazes se “Air Force” ku ai kryen sherbimin. Nese 20 milione sterlina per nje shtepi ju duken shume, gjithcka eshte relative: nje garsoniere ne “Hyde Park One”, kompleksi me i kushtueshem ne bote, i inauguruar ne janar ne krah te parkut londinez me te njejtin emer, kushton rreth 4 milione sterlina dhe secili prej kater apartamenteve ne katin e fundit u shit per 150 milione. Te pasurit ne Londer nuk kane munguar kurre, por tashme ajo eshte bere atdheu i super te pasurve, kryeqyteti i “Rich-stan”, sulltanati i pasurise, sic shkruhet ne nje liber. Nga 81 mije persona te shperndare mes Europes, Azise dhe Amerikes, me nje pasuri mbi 50 milione euro, per 3 mije prej tyre ajo shkon ne 500 milione euro dhe per rreth nje mije, ne nje miliarde apo me shume.


Nga keta nje mije, me shume se 500 jetojne ne Londer dhe shume te tjere ne qytetet perreth. “Pjesetare te nje super elite, te nje komuniteti nderkombetar qe jeton ne nje realitet te ndare, ne nje bote te ndryshme, te paimagjinueshme nga njerezit e zakonshem”, - shkruan Chrystia Freeland, editorialiste e “Financial Times”, ne “Plutocrats”, nje liber qe ka investiguar me detaje kete super-klase. Por si e kane bere nje pasuri te tille? Pjesa me e madhe, rreth 47 per qind, e kane vene vet pasurine, duke perfituar nga globalizmi dhe nga revolucioni informatik, dhe vetem 16 per qind e ka trasheguar ate. Perqindje qe 60 vjet me pare ishin e kunderta: atehere pjesa me e madhe e kishin pasurine te trasheguar, dhe pjesa me e vogel e kishte ndertuar vete. Por nje tjeter element karakterizon keta super pasanike te rinj: ligjet dhe ndryshimet politike qe i favorizojne, apo ulja e taksave per investimet. Kjo eshte teza kryesore qe pershkruan librin “Take-All Politics”, i cili flet per fenomenin e super te pasurve, ku shkruhet: “Nje shoqeri e semure, nen ciklonin e nje pabarazie te papare ndonjehere qe nga koha e ‘Depresionit te madh’ ne vitet ‘30. Te vish ne ‘Kensington Palace Gardens’ per t’i hedhur nje sy ‘lugines se miliardereve’, nuk do ishte keq. Por, me shpresen se policet do ju lene te hyni”.
Read More ...

0 commenti


Historite e dashurise jane nje moment unik ne jeten e te gjithe njerezve, por meshkujt dhe femrat nuk e jetojne ne te njejten menyre.

Kur fillon me te vertete nje marredhenie? Dhe cfare do te thote “te jemi sebashku”?

Sot do perpiqemi ta analizojme pak na pikepamja “roze” fale nje sondazhi te realizuar nga nje ekip kerkuesish.

Nje e katerta e zonjave kane takuar dashurine e tyre pikerisht ne shtepine e miqeve, ndersa 23 % ne shkolle ose ne zyre. Pra keto jane vendet me te nxehta per te gjetur shpirtin binjak.

Femrat vazhdojne te jene me te vjetren? Jo githmone, 48 per qind presin te jete gjithmone ai qe te beje hapin e pare, por gjysma tjeter merr ate qe deshiron.

Cilat jane gjerat qe nuk i rezistojme dot ndaj nje mashkulli? 26 per qind sharmin, 21 per qind sensin e humorit, ndersa 12 per qind joshen nga fiziku dhe 4 per qind nga pamja.

Ndonjehere eshte e veshtire per te kuptuar kur ju keni nje histori serioze ose jo, ka nje moment qe gjerat nuk jane kurre te qarta.

34 per qind e te intervistuarve jane ndjere ne “cift” pas puthjes se pare, ndersa 30 per qind pas takimeve te ndryshme per te dy.

Nese mund t’i japim nje keshille meshkujve, ju duhet te gjeni guximin dhe te speifikoni, perpara se raporti te keqkuptohet.

E bukur jeta ne cift, por sigurisht ka dhe kundrat e saj. Difektet me te zakonshme?

Zonjat ankohen ne 54 per qind te rasteve, lene pas dore partnerin ne 12 per qind te rasteve dhe ndonjehere neglizhohen.

Meshkujt ne fakt, nuk shprehin ndjenjat e tyre ne 25 per qind te rasteve, nuk kane kurre idete e qarta ne 20 per qind te rasteve dhe mbi te gjitha nuk dine te degjojne mjaftueshem ne 33 per qind te rasteve.
Read More ...

0 commenti


TIRANE - Kryeminsitri Berisha ka deklaruar se brenda vitit 2012 do te finalizohen 125 projekte dixhitale ne administraten shqiptare ndersa deklaroi se cdo punonjes i saj duhet te pajiset me certifikate per perdorimin e programeve te kompjuterit.

Duke folur ne mbledhjen e qeverise, kryeministri Berisha theksoi se do te behet gjithcka per te zhdukur cdo barriere dhe pengese ne menyre qe lundrimi ne internet te jete i mundur per cdo qytetar te ketij vendi.

“Sherbimet dixhitale jane me transparentet, me te shpejtat ,me te sigurtat dhe kjo qeveri do t`ia ofroj qytetareve te ketij vendi” ka theksuar Berisha.

Duke kerkuar qe finalizimi i projekteve te behet brenda vitit 2011, kryeministri Berisha theksoi se ky eshte nje objektiv madhor qe do te realizohet ne 100 vjetorin e pavaresise se Shqiperise.

“Shqiperia dixhitale ne 100 vjetorin e pavaresise”- ky eshte objektivi i qeverise shqiptare.

“Eshte e domosdoshme te rishqyrtoni te gjitha projektet ne perputhje me buxhetin e shtetit. Perparesi ne buxhetin e vitit te ardhshem kane projektet e moshes dixhitale... pasi vetem dixhitalizimi mund te ofroje sherbimet me te shpejta dhe me transparente"- deklaroi Berisha.

“Do bejme gjithcka qe tregu i 3G te behet sa me kompetitiv”- premtoi me tej kryeministri ndersa shtoi se "po pergatisim kuadrin ligjor per 4 G".

“Ambicia jone per te arritur kufijte e kesaj moshe eshte shume e madhe.“- nenvizoi Berisha.
Read More ...

0 commenti


Kjo i ndodh nje vajze tre vjecare e prekur nga nje semundje shume e rralle qe e con te provoje deshiren per te ngrene objekte te jo te ngrenshme.

Shkurtin e kaluar pothuajse vdiq pasi kishte ngrene nje llambe te vogel drite qe e kishte hequr nga abazhuri i komodines se saj.

Nje dreke nje tulle

Vogelushja quhet Natalie Hayhurst, jeton ne Amerike, ne Indiana, dhe eshte ne rrezik te vazhdueshem te helmimit.

Nje nga vaktet e saj te fundit kishte si gjelle kryesore nje tulle te tere.

Per nenen Coleen, 31 vjec, beteja eshte e perditshme dhe shkurajuese, “Edhe pse e dime qe eshte e demshme, deshira e saj eshte teper e forte, ha nje tulle me te njejtin neps me te cilin nje femije ha nje biskote apo cokollate”.

Patologjia

Semundja eshte karakterizuar nga nje deshire e forte per substanca jo ushqimore.

Zakonisht baza eshte mungesa e hekurit, por ne rastin e femijes amerikane patologjia duket te jete me e rrenjosur dhe e veshtire per tu c’rrenjosur.

Natalie duhet te monitorohet vazhdimisht dhe per kete nena e vajzes ndihmohet nga bashkeshorti dhe nga djali i tyre pese vjecar.

Por mjafton vetem nje moment hutimi per te krijuar demin, heren e fundit qe doli jashte kontrollit hengri llampen dhe perfundoi ne spital.

Rrezik i vazhdueshem

Mjeket i jane neshtruar nje operacioni per te hequr copat e xhamit dhe i kane shpetuar jeten.

“Nuk numerohet heret qe kemi lajmeruar ndihmen e shpejte, shpjegon e ema, e cila jeton me nje ndjenje ankthi te vazhdueshem”. Nese vogelushja ha dicka helmuese pa u vene re ne kohe mund te humbasi jeten.
Read More ...

0 commenti


Chouthi Bai, nje grua indiane nga Rajasthan Kilchu, ka vendosur te kujdeset per nje vic, pasi kafsha kishte humbur nenen.

Kujdesi i saj dhe gjiri i saj kane qene thelbesore per mbijetesen e tij.

Ne fakt gruaja ka ushqyer te porsalindurin si te ishte nje femije, tre kater here ne dite, ka shpjeguar:” Per mua nuk ka dallim mes nje femije dhe nje vici, ishte kaq i ri kur vdiq e ema, keshtu kam marr vogelushin mes kraheve te mia dhe i kam dhene gji”.
Read More ...

0 commenti


KOSOVE - BE duhet t`i ushtroje trysni Serbise per vazhdimin e bisedimeve te ndermjetesuara, qe jane nderprere muajin e kaluar, tha shefja e ekipit negociator te Kosoves, Edita Tahiri pas takimit me ministrin e Jashtem te Sllovenise, Samuel Zhbogar ne Lubjane.

Sipas saj, BE-ja si ndermjetesuese ne dialog ka mjete te rendesishme per t’i detyruar palet per bashkepunim. Ajo ka fajesuar qeverine e Serbise per kete situate dhe eshte shprehur se BE-ja duhet ta shperbleje Prishtinen me “raporte kontraktuale”, deri ne fund te vitit, per rolin konstruktiv te Kosoves deri tani.

"Gjithashtu i kemi kerkuar BE-se qe nese ka mungese bashkepunimi nga pala serbe atehere konstruktiviteti i Kosoves ne dialog duhet te shperblehet duke i dhene Kosoves mundesine per te perparuar drejt BE-se dhe kerkresa jone konkrete eshte qe deri ne fund te vitit ne do te duhej te hynim ne marredhenie kontraktulae me Bashkimin Evropian", ka thene zv/kryeministrja Edita Tahiri.

Duke folur per veriun, Tahiri ka thene se barrikadat jane ne kundershtim me vlerat evropiane, dhe se ato do te hiqen ne bashkepunim me faktorin nderkombetar, e ne menyre te moderuar. Nderkohe, Zbogar ka thene se Kosova ka vertetuar edhe njehere se dialogu eshte rruga e vetme per te ecur perpara. Ai ka thene se pas Raportit te Progresit Kosova do te marre rekomandime konkrete nga BE-ja per rrugen e saj te integrimit.
Read More ...

0 commenti


Kaliforni – Eshte perpjekur te behet aktore, magjistare, te merret me patundshmeri, te luftoje per te drejtat e kafsheve, dhe pastaj e ka kuptuar se me se miri i shkon pozimi me sa me pak veshje dhe ate per “Playboy”. Pamela edhe njehere, per heren e 13-te, ka treguar se edhe ne moshen 43-vjecare eshte e krijuar per kopertine.

Pamela Anderson ka thyer rekordin, duke u paraqitur per heren e 13-te ne ballinen e revistes “Playboy”, transmetojne mediat amerikane.

Per here te pare per “Playboy” eshte fotografuar qe nga viti 1989, ndersa ne 57-vjetorin e historise se revistes, Pamela eshte gjendur ne balline per nga numri rekord.
Read More ...

0 commenti


Kane kaluar 20 vjet kur Pamela Anderson u paraqit per here te pare ne ballinen e revistes per meshkuj Playboy, mirepo revista dhe lexuesit e saj kane patur rastin qe ta shohin edhe per 13 here te tjera ne faqen e pare gjate ketyre viteve.

Playboy duke pare interesin e madhe te lexuesve te tij, ka zgjedhur serish Pamela Anderson per ne faqen e pare te revistes.

Pamela Anderson ne vitin 1990 ka fituar 25 mije dollar dhe te gjithe keto mjete i ka dedikuar per femijet ne nevoje te organizates “"Waves For Water" e cila eshte marre me filtrimin e ujit qe te jete i pijshem per femijet dhe njerezit qe kane vuajtur per uje.
Read More ...

0 commenti


FLORIDA - Pamela Anderson i ka shkruar nje leter ish-kryeministrit rus, Vladimir Putin.

E njohur si aktiviste per te drejtat e kafsheve, Pamela ka kerkuar nga Putini te ndaloje importin e lekures dhe leshit te fokes kanadeze ne Rusi.

Pasi Putini kishte ndaluar vrasjen e te vegjelve te fokave ne Rusi, Pamela i shkroi se shpreson qe ai do te ndaloje edhe importin e lekures dhe leshit te fokave kanadeze, ku jane mbytur edhe fokat me te reja se tre muaj moshe.

Meqe Rusia eshte konsumuese e madhe e lekures se fokave kanadeze, Pamela pa dyshim se i eshte drejtuar personit te duhur. Nje iniciative te ngjashme e kishte marre edhe ish-aktorja e filmit me nam, francezja Brigitte Bardot, e cila para me se 10 vjeteve kishte zhvilluar nje beteje per te njejtin problem
Read More ...

0 commenti


NEW DELHI - Pasi shpetimi i botes se kafsheve nuk po i shkon per dore, Pamela Anderson ka vendosur qe se paku te permiresoje situaten e saj financiare, duke garuar ne versionin hindus te reality show “Big Brother”.

Do te jete interesante te shihet se si Pamela do te gjendet ne kete reality show, pasi vitin e kaluar i dergoi leter autoriteteve te Mumbait, ku protestonte per vrasjen e qenve endacake.

“Big Brother” emitohet ne Indi qe kater sezone, ndersa producentet vendosen te angazhojne Pamelen per te rritur shikueshmerine e tij
Read More ...

0 commenti

Shume nga artistet dhe personazhet televiziv tashme njohin vetem ligjin e silikonit. Holly Madison e quan gjoksin e saj te "ribere" si nje pasuri qe duhet mbrojtur dhe me te vertete ajo e ka siguruar me nje milion dollare. Nga Pamela Anderson deri tek Francesca Cipriani, jane te shumeta ato qe pasurine e tyre e kane ngritur mbi lakimet e theksuar artificialisht.


Read More ...

0 commenti


Pritej nga Anjeza qe shtatori te sillte te reja, pas vazhdes se koncerteve te veres te cilat ende nuk kane perfunduar, edhe pse stina kaloi.

Kengetarja konfirmon se sapo ka regjistruar kengen e saj me te re, te cilen per publikun momentalisht po e le surprize. Ajo qe thekson eshte se kenga nuk do te jete pjese e Festivalit te 50, te Kenges ne RTSH.

Titulli eshte vendosur por ende nuk behet publik. Sipas saj kenga do te kete ritem dhe vjen ne nisje te nje sezoni te ngjeshur artistik.

Kujtojme qe kjo kenge, vjen jo shume kohe pas suksesit te Anjezes ne bashkepunim me Dren Abazin dhe Zig Zag Orkestra, me hitin, ‘Ti dhe Une’
Read More ...

0 commenti


GADISHULLI I BALLKANIT- Ne literaturen kroate thuhet se fjala turke ballkan ka kuptimin e vargmaleve pyjore. Ne lashtesi, nje koder ne Evropen jugore eshte quajtur Haemus e qe lexohet Hemus. Bullgaret e kane quajtur Stara planina (Mali i Vjeter). Me vone, me kete emer eshte quajtur i tere gadishulli. Nga fjala Ballkan kane lindur edhe fjlae ofenduese, si p.sh. ballkanezer ne vend te fjales ballkanas. Ka raste kur fjalen Ballkan, europianet e perdorin ne kuptimin e sjelljes barbare dhe te pakulturuar, duke pretenduar se ballkanasit jane te tille. Ne kete kuptim, sllavet e perdorin termin balkanstvo dhe balkanshtina. Ka raste kur perdoret edhe termi ballkanizem ne kuptimin: prej nje teresie te caktuar, te krijosh pjese te shumta.

Gadishulli i Ballkanit ndodhet ne Europen juglindore. Shtrihet ne jug te lumenjve Danub dhe Drava, ndermjet detit Adriatik e Jon ne perendim, Detit Egje e Detit te Zi ne lindje dhe Mesdheut ne jug. Ne pikepamje gjeografike dhe kulturore, Gadishulli i Ballkanit I takojne keta popuj: SHQIPTARET, GREKET, SERBET, BULLGARET(dhe sllavo-maqedonasit), malazezet dhe boshnjaket. Ne gadishull jetojne edhe: vllehte (aromune, cincare), hebre, grupi etnik sllavo-foles me fe islame_ (ne vende te ndryshme quhen me emra te ndryshem), rome, turq etj.

Ne pikepamje gjeografike, Turqia dhe Rumania nuk jane pjese e Gadishullit te Ballkanit. Turqia eshte shtet i Azise, por Stambolli ndodhet ne pjesen evropiane, ne ngushticen e Bosforit. Qe te dyja pretendojne se jane pjese e gadishullit. Kroacia nderkaq, nuk eshte pjese e Ballkanit, as gjeografikisht, as ne pikepamje te kultures. Per dallim nga turqit dhe nga rumunet, te cilet pretendojne qe te pakten ne pikepamje historike i takojne Gadishullit, kroatet nderkaq, kategorikisht e mohojne se jane popull ballkanik. Ata thone se nuk i takojne Ballkanit, as gjeografikisht, as historikisht dhe as ne pikepamje kulturore. Ballkanas per kroatet, ka kuptimin i prapambetur, parak, I paqyteteruar. Kroatet thone se jane pjese e Europes Qendrore dhe se kane kulture perendimore. Duke qene popull katolik, sikur edhe sllovenet, ndodhen ne veri te LIMES THEODOSIANA (Vijes se Theodosit). Kroatet parapelqejne te theksojne se kane qene nen sundimin, jo te Perandorise Osmane, por te nje perandorie perendimore, asaj Austro-Hungareze.

Ne lashtesi, ne gadishull, jetonin pese popuj kryesore: Iliret, Greket e vjeter, Maqedonasit e lashte dhe Trakasit, nje popull indoeuropian antik qe banonte ne nje hapesire te gjere, prej Karpateve deri ne Egje dhe prej Morave deri ne Detin e Zi. Trakia eshte rajon historiko-gjeografik i gadishullit qe laget nga Deti i Zi, nga Marmaraja dhe nga Egjeu. Sot eshte pjese e Bullgarise, e Greqise dhe e Turqise. Nderkaq, ne veri te Danubit shtrihej Dakia (sot Rumania) e banuar nga DAKASIT.

Ne mesjete, ne gadishull jetonin kater popuj me kapacitet perafersisht te barabarte: SHQIPTARET, GREKET, BULLGARET dhe SERBET. Bullgaret formuan mbreteri qysh ne shekullin IX. Mbreteria serbe u formua ne fillim te shekullit XIII (1217). Shqiptaret ne mesjete, per dallim nga bullgaret dhe serbet, nuk arrijne te krijojne nje mbreteri te veten. Me fjale te tjera, ne mesjete shqiptaret kishin ngelur pas fqinjeve te vet. Edhe kah mesi i shekullit XIX, shqiptaret, ne krahasim me fqinjet ballkanike ngecin. Greqia, Serbia dhe Bullgaria e fitojne pavaresine nga Turqia. (Bullgaria formalisht e shpall pavaresine me 1908). Pavaresia e shqiptareve arrihet, jo me pare se me 1912. Njefare baraspeshe qe ka ekzistuar ne mesjete midis ketyre kater popujve, ne shekullin XIX dhe gjate tere shekullit XX, crregullohet. Serbet dhe Greket forcohen. Bullgaret ngecin. Shqiptaret nderkaq, per shume arsye, ndahen ne gjashte shtete, hyjne ne diktature dhe defaktorizohen.

Me perjashtim te malazezeve, te sllavo-maqedonasve dhe te myslimaneve (boshnjake), sot SHQIPTARET jane Pika me e dobet e rajonit. Kishte qe thonin se shekulli XXI eshte shekull I shqiptareve. Po del se nuk paskesh qene ashtu. Shqiptaret nuk tregohen ne shkallen e duhur te pergjegjesise historike.

Sulmet e osmaneve ne Gadishullin Ballkanik nisen ne vitin 1356. Me 1478 nje pjese e madhe e gadishullit ra ne duart e turqve. Popujt e pushtuar te gadishullit, ndonese i ruajten gjeresisht gjuhet dhe fete e tyre, nuk e fituan pavaresine para shekullit XIX.

Me gadishullin nderlidhet edhe CESHTJA LINDORE qe nenkuptonte problemet e pushtetit turk ne Evropen juglindore dhe ne pjesen lindore te detit Mesdhe. Ceshtja lindore ka te beje edhe me historine politike te vendeve te Ballkanit dhe atyre te Lindjes se Afert lidhur me ngritjen dhe terheqjen e pushtetit otoman. "KRIZA LINDORE" e madhe lindore ne vitet 1875-78 filloi me kryengritjet antiosmane ne BH dhe ne Bullgari dhe me pretendimet e Rusise qe me lufte te kete pozite dominuese ne Ballkan. Problemet e Ballkanit u shtruan edhe ne tryezat e kancelarive te fuqive historike te kontinentit, perfshi edhe marreveshjet dypaleshe, si: TRAKTATI I SHEN-STEFANIT(1878), KONGRESI I BERLINIT (1878), KONFERENCA E AMBASADOREVE ne Londer (1912-1913) me TRAKTATIN E PAQES NE LONDER maj 1913) me te cilin perfundoi Lufta I Ballkanike; PAQJA E BUKURESHTIT (l913) qe i dha fund Luftes II Ballkanike; KONFERENCA E PAQES NE PARIS (1919) dhe TRAKTATI I PAQES I VERSAJES, i nenshkruar me 1919 ne Sallen e pasqyrave ne Versaj afer Parisit.

Ne fund te shekullit XIX dhe ne fillim te shekullit XX, fuqite e medha krijuan termin CESHTJA E BALLKANIT. Ishte nje emertim I rendomte per nje sere problemesh dhe kundertheniesh qe u shfaqen ne fund te shekullit XIX dhe ne fillim te shekullit XX, si rezultat i dobesise dhe i renies se sundimit ottoman ne gadishull. Procesi i shpejtuar i shkaterrimit te te "SEMURES SE BOSFORIT" Turqise, i terhiqte ne rajon fuqite e medha te kohes. Austro-Hungaria dhe Rusia, pastaj Britania e Madhe, Franca dhe Gjermania, ne vendet e sapocliruara te Ballkanit krijonin folete e veta. Depertimin ne gadishull, fuqite e medha e mbulonin me parulla te ndryshme: "MBROJME LIRINE E POPUJVE TE KRISHTERE"; "RUAJME PAQEN DHE STATUS-QUO.

Konflikti i interesave te fuqive te medha historike, te cilat ne fillim te shekullit XX tanime ishin ndare ne dy blloqe, u reflektua sidomos ne Ballkan. Neper gadishull kalonte rruga e depertimit gjerman ne Lindje DRANG NACH OSTEN (Depertim drejt Lindjes, d.m.th. drejt vendeve te Europes Lindore dhe Lindjes se Afert e te Mesme. Kjo politike kishte per qellim te kompensoje VONIMIN e Gjermanise ne ndarjen e territoreve ne bote midis fuqive te medha. Pakenaqesia gjermane dhe depertimi i saj drejt lindjes shkaktoi Luften e Pare Boterore. Drang nach Osten ishte synim edhe i Rajhut te Trete). Interesi kombetar i popullit shqiptar ne Ballkan, ka qene dhe eshte ne perputhje te plote me politiken gjermane, perkatesisht me interesin e faktorit gjerman. Me 1912-13, popujt e Ballkanit, te lidhur ne ALEANCE e sulmuan dhe e thyen Turqine. Me pas, pjesetaret e deriatehershem te aleances, per tokat e fituara nisen luften mes tyre. Filloi BELLUM OMNIUM IN OMNES (Lufta e te gjitheve kunder te gjitheve). Ne kete kohe, Ballkani u quajt FUCI BARUTI. Ceshtjet e rajonit do te shtrohen ne Londer. Perfaqesuesit Ruse ne Konferencen e ambasadoreve ne Londer mbrojten qendrimin se shqiptaret, gjate sundimit osman, kane qene ne sherbim te Stambollit. Si te tille, ata nuk meritojne te kene shtet. Me kete qendrim te Moskes u pajtuan edhe Parisi me Londren. Vendet mike te shqiptareve, Gjermani, Austro-Hungaria dhe Itali a mezi ja dolen te nxjerrin nje gjysme shteti shqiptar.

Nga kjo rezulton se fajin per copetimin e Shqiperise ne Londer (1912-13), me pare se te fuqite e medha, shqiptaret duhet ta kerkojne ne vetvete. Keshtu sepse pese shekuj kane qene kunder vetvetes dhe ne sherbim te sunduesve. Pas ketij dekomponimi dhe fragmentarizimi te trungut dhe te teresise shqiptare, pasoi viti i mbrapshte i Ismail Kadarese, kur ne Shqiperine e pergjysmuar kishin hyre ushtrite e vendeve te rajonit dhe te kontinentit. Gjithsej shtate sosh. Me Paqen e Bukureshtit (1913) perfundoi ne gadishull Lufta II Ballkanike. Me traktatin e paqes krahina antike e Maqedonise u nda ne tri pjese: me teper se gjysma, me Selanikun dhe Trakine perendimore, i takoi Greqise (Maqedonia e Egjeut); rreth 35% te ketij territori i ra Serbise (Maqedonia e Vardarit); nderkaq dic me teper se 10% i mbeti Bullgarise (Maqedonia e Pirinit). Rumania e mori Dobruzhen jugore. Pjesen e fituar ne Bukuresht, Serbia e humbi ne Jajce te BH-se, kur Josip Broz Tito-ja e mbajti Mbledhjen II te AVNOJ-it (KACKJ) dhe nga ajo cope e krijoi Maqedonine e sotme. Lidhur me vendimet politike te "kroatit Tito" Dobrica Qosiqi do te thote: "Ate qe serbet e fitojne me lufte, e humbin ne paqe".

Pas Luftes I Boterore, gadishulli u nda ndermjet Greqise, Shqiperise, Bullgarise dhe Serbise (Jugosllavise). Turqia mbajti vetem Stambollin dhe tokat rreth tij. Serbia ne kete kohe shquhej per "EKSKLUZIVITETIN ORTODOKS". Ne Ballkan mbeten te pazgjidhur edhe ceshtje te ndryshme territoriale greko-bullgare dhe bullgaro-rumune. Pjese e problemeve te gadishullit po behet edhe kontesti rreth emrit ndermjet Athines dhe Shkupit. Mbase VMRO-istet synojne rishqyrtimin e vendimeve te Konferences se Paqes ne Bukuresht (1913) kur krahina me emrin antic Maqedoni u nda ne tri pjese. Duhet shtuar se lidhur me kete kontest, Turqia eshte e vetmja qe haptazi anon nga sllavo-maqedonasit.

Me shperberjen e Jugosllavise se AVNOJ-it me 1991, ceshtje territoriale te pazgjidhura u paraqiten edhe ndermjet ish-republikave te federates. Me fjale te tjera, Ballkani pati trazira edhe ne fund te shekullit XX, qe nga viti 1991 deri ne vitin 1995. Ne Bosnje dhe Hercegovine u ndez nje konflikt i eger etnik. Serbia nuk mund te pajtohej me zhberjen e perandorise serbosllave, ndaj sulmoi Sllovenine, Kroacine, Bosnjen e Hercegovinen dhe Kosoven. (Agresioni serb ne Slloveni zgjati dhjete dite. Komandohej nga gjenerali serb Petar Gracanin). Ceshtjet territoriale ne rajon krijojne nga vendet e gadishullit armiq te papajtueshem_.

Ne Ballkan, qysh ne fillim te shekullit XIX e deri pas Luftes se Dyte Boterore, u paraqiten ide per krijimin e nje federate te shteteve Ballkanike. Pa i permendur synimet serbo-greke te fillimit te shekullit XIX, koncepti i pare per krijimin e nje federate te tille paraqitet ne vitet '60 te shekullit XIX. Koncepti per krijimin e nje shteti te madh ballkanik i cili do te perfshinte vendet e ish-Jugosllavise, Bullgarine dhe Shqiperine u quajt BALLKANIA. Knjazi serb Mihajlo Obrenoviqi, i cili sundoi ne vitet 1860-1868, ishte ideatori i krijimit te shtetit te madh te serbeve dhe te bullgareve ne pjesen qendrore te Ballkanit. Kjo ide bazohej "ne traditat shtetformuese dhe shtetndertuese te popullit serb dhe atij bullgar ne mesjete". Kjo ide i perfshinte edhe hapesirat e Shqiperise. Ne te vertete, Ballkania serbo-bullgare nenkuptonte PUSHTIMIN e trojeve etnike shqiptare nga serbet dhe nga bullgaret. Ne kete periudhe (vitet '60 te shek. XIX), shqiptaret ende nuk konsideroheshin subjekt politik. Per shume arsye, ky koncept ekspansionist i kryeministrit serb Ilija Garashanin (1812-1874), autorit te Nacertanies (1844), per shume arsye - deshtoi.

Ne momentet kur rreth ceshtjeve ne Ballkan implikoheshin fuqite e medha te kohes, e sidomos kur nderhyrjet e tyre nuk ishin ne favor te Serbise, atehere serbet lansonin parullen: "BALLKANI BALLKANASVE". Me kete nenkuptohej qe fuqite e medha (antiserbe) te mos nderhynin ne punet e rajonit. Idete per krijimin e (KON)FEDERATES BALLKANIKE jane shfaqur edhe gjate shekullit XX. Nga fundi i shekullit XIX dhe ne fillim te shekullit XX, projektin politik te bashkimit te shteteve te Ballkanit, e mbeshtetnin kryesisht socialistet dhe majtistet e tjere te vendeve te gadishullit. Nga fundi i shekullit XIX, kjo ide u perhap brenda levizjeve socialdemokrate te vendeve te Ballkanit, si ALTERNATIVE ndaj synimeve ekspansioniste te elitave nacionaliste te shteteve te sapoformuara. Kominterna, idete e socialdemokrateve serbe te fundit te shekullit XIX dhe te fillimit te shek. XX, i mori si baze te politikes se vet ndaj Ballkanit. Komunistet e Kominternes konsideronin se nje federate socialiste e vendeve te Ballkanit: "...do te paraqiste te vetmen rrugedalje nga rrethi djallezor I urrejtjes nacionaliste; do te parandalonte copetimin e gadishullit ne shtete te vogla; do te bente te mundur daljen nga mjerimi dhe do t'I jepte fund shfrytezimit imperialist".

Pas Luftes se Dyte Boterore, Josip Broz Tito-ja dhe disa udheheqes te tjere te Evropes Lindore, shqyrtuan mundesine e bashkimit te shteteve te gadishullit dhe formimin e nje republike federative te Ballkanit. Nen premisen qe ne luften civile greke te fitojne partizanet, atebote ne kete federate ballkanike do te perfshihej edhe Greqia. Per krijimin e kesaj republike federative ballkanike ishte i njoftuar edhe udheheqesi i komunisteve bullgare Georgi Dimitrov (1882-1949). Rreth kesaj ceshtjeje ka marre pjese vepruese edhe BRSS-ja. Pas rezolutes se Informbirose me 1948, marredheniet e Jugosllavise me vendet e Evropes Lindore - nderpriten. Rrjedhimisht, nderpriten edhe bisedimet per nje aleance te mundshme te vendeve te Ballkanit.

Duke mbajtur parasysh faktin se ne gadishull mbizoterojne kryesisht popujt sllave, te cilet historikisht i jane mbeshtetur Rusise bizantine, krijimi i nje federate apo confederate ballkanike, asesi s’ka qene dhe nuk eshte ne dobi te popullit shqiptar.

Gjate LUFTES SE FTOHTE fuqite e medha i kishin te perkufizuara sferat e interesit, perkatesisht zonat e ndikimit. Pasojat e saj reflektoheshin edhe ne Gadishullin Ballkanik.Kjo lufte ndermjet vendeve perendimore dhe bllokut sovjetik filloi qysh ne vitin 1945. Ajo u intensifikua sidomos pas vitit 1947 dhe zgjati deri me 1990. Me 1989 presidentet Bush dhe Gorbacov, ne nje takim te nivelit te larte ne Malte, e shpallen luften e ftohte zyrtarisht te perfunduar. Regjimet komuniste te Traktatit te Varshaves ne Evropen Lindore rane. NATO-ja e ndryshoi rolin e vet.

Me 1994 NATO-ja peruroi partneritetin per paqe, si hap i pare per t'u bere anetar i saj me te drejta te plota. Pas perfundimit te luftes se ftohte, kontinenti i vjeter u shnderrua perkohesisht ne nje hapesire PA zona ndikimi dhe pa sfera interesi. SHBA-ja, RUSIA dhe BE-ja, jane fuqi politike ekonomike dhe ushtarake historike. Paraqitja ne skene e fuqive te reja globale dhe rajonale, sic jane: KINA, INDIA, BRAZILI dhe TURQIA shpie ne menyre te pashmangshme ne krijimin dhe ne riperkufizimin e zonave te ndikimit, perkatesisht te SFERAVE TE INTERESIT. Gara per shtrirjen e ndikimit nga ana e fuqive te medha globale dhe rajonale, paralajmeron RINGJALLJEN eluftes se ftohte. Fuqite e medha sot synojne te zbatojne politiken e forcimit te pozicioneve te veta dhe te dobesimit te pozicioneve te kundershtarit, duke perdorur me kete rast te gjitha mjetet e mundshme, me perjashtim te luftes.

Sot ne Ballkan jetojne: Popuj me perkatesi etnike te ndryshme; Popuj me histori, me kulture dhe me perkatesi fetare te ndryshme. Po te perjashtohen sllovenet dhe kroatet, te cilet edhe ashtu nuk i takojne Gadishullit, do te shihet se popujt e Ballkanit, ne pikepamje te zhvillimit ekonomik, ndodhen pak a shume ne nje shkalle te barabarte; Popuj, kryesisht te TRE KONFESIONEVE: te konfesionit ORTODOKS, te konfesionit KATOLIK dhe te konfesionit ISLAM ku bejne pjese edhe bektashinjte. Pjesa me e madhe e popujve te Gadishullit jane te besimit ortodoks. Ne Ballkan ka edhe grupe etnike te konfesioneve te tjera, sic jane hebrenjte etj. Ne rajon, si ne shume vende te rruzullit, ka edhe ateiste, te cilet parapelqejne te mos i takojne asnje religjioni. Mbase ka edhe te tille qe besojne ne Zot, por jo edhe religjioneve. Keshtu sepse ato i konsiderojne sajimete njeriut.

Gadishulli Ballkanik ka pozite gjeografike STRATEGJIKE. Eshte KRYEURE qe lidh Europen, Azine dhe Afriken. Nepermjet ujerave detare te tij, arrihet ne Suez dhe dilet ne Lindje te Mesme e ne Gjirin Persik, pikerisht te vendburimet e naftes. Ujerat e rajonit shpijne ne Bosfor, qe lidh Detin e Zi dhe Marmarane. Ngushtica e Gjibraltarit nderkaq, con ne oqeanin Atlantik. Fuqia e madhe qe eshte e pranishme ne gadishull, e ka afer edhe Europen Perendimore edhe Rusine - ne lindje. Per shkak te pozites gjeografike strategjike, per Ballkanin mund te jene te interesuara, si fuqite globale, ashtu edhe ato rajonale, si per shembull: SHBA-ja,BE-ja, RUSIA, TURQIA. Ne te ardhmen edhe KINA. Uashingtoni eshte i preokupuar ne rajone te tjera te botes, ndaj Ballkanin mund t'ia lere BE-se. Ne nje pjese te Ballkanit, SHBA-ja mund ta angazhoje edhe Turqine. Sidomos kur BE-ja tregohet politikisht impotente. Duke qene se Pekini eshte larg dhe per t'u bere fuqi politike, ekonomike dhe ushtarake globale i duhen edhe nja tri dekada, atehere del se gara per Ballkanin mund te zhvillohet ndermjet Rusise, Gjermanise (si forca kryesore e BE-se dhe nje nga shtate shtetet me te zhvilluara dhe me te industrializuara ne bote) dhe Turqise, e cila, pas nja 10-15 vjetesh, pretendon te behet ekonomia e dhjete e botes. Rusia kryesisht eshte ortodokse; Gjermania - katolike, luterane dhe protestante; nderkaq Turqia - kryesisht islame.

Fuqite e medha, ne rajone te caktuara te botes hyjne mbi disa baza: Mbi bazen e komponentit ETNIK. Per shembull Rusia hyn ne Ballkan me arsyetimin se popuj te caktuar te gadishullit i takojne familjes sllave. Ruset gjate shekujve XVIII dhe XIX synonin te gjenin ithtare te e vet ne Ballkan me arsyetimin "JEMI VELLEZER PER NGA FEJA"; Mbi bazen e komponentit FETAR; Mbi bazen e LIDHJEVE HISTORIKE; Mbi bazen e perkatesise QYTETERIMIT te caktuar. Ka edhe arsyetime te tjera me te cilat fuqite e medha e justifikojne politiken e tyre hegjemoniste, ekspansioniste, imperialiste, kolonialiste dhe dominuese. Per shembull Kina nje dite mund te thote: Territori im eshte i ngushte per gjithe kete popullsi timen, ndaj medoemos te shtrihem pertej kufijve te mi. Ky ekspansion eshte arsyetuar ne histori me teorine e hapesires jetesore. Duke qene se shqiptaret u perkasin tre konfesioneve, krijimi I sferave te interest ne rajon nga fuqite e medha mbi bazen e konceptit “Vellezer per nga feja” do te ishte per ta fatale. Kjo do te shkaktonte boshnjkizimin e kombit shqiptar ne Ballkan. Asnje fuqi e madhe nuk mund ta vere nen kontroll tere Ballaknin. Secila fuqi e madhe do te depertonte aty ku beson se do te ishte i mirepritur dhe do te bazohej ne njeren nga komponentet e siperthena - etnik, konfesional, historik, kulturor etj. Per t'iu shmangur ndeshjes eventuale te interesave te fuqive te medha rreth rajonit - Shqiperia, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Serbia dhe Bosnja e Hercegovina - per nje duhet ta kerkojne perspektiven e tyre ne organizmat euro-atlantike.
Read More ...

0 commenti

Draya Michele eshte nje modele dhe aktore amerikane me origjine gjysem-italiane. E lindur ne Pennsylvania, ajo tani eshte 25 vjec. Ajo eshte e njohur per lidhjet e saj me basketbolliste, por lidhja qe e beri te njohur neper bote ishte ajo me kengetarin Chris Brown

Read More ...

0 commenti


Kengetarja Dafina Zeqiri qe po korr suksese te njepasnjeshme me kenget e saj, tani do te kete edhe nje bashkepunim te ri me kengetarin Getoar Selimi. Ajo sapo ka lansuar kengen “My Swag” e cila eshte realizuar ne dy gjuhe, ne shqip me tekst te Lyrical Son dhe anglisht nga Drin Zatriqi, qe tashme eshte publikuar, dhe keto dite ajo thote se do ta lansoje edhe versionin shqip.

Kenga duet me Getin nuk eshte emeruar ende, mirepo ka gjasa te emerohet “D&G”, dhe eshte e realizuar ne studion e Enis Presheves. “Pas lansimit te kenges ‘My Swag’ vendosa te realizoj edhe nje kenge duet me Getin, qe besoj se do te pelqehet ne publik. Kjo kenge do te kete edhe videoklipin”, ka thene ajo per “Zerin”.

Dafina se fundi ka lansuar videoklipe te njepasnjeshme qe kushtojne shume, mirepo me kete thote se eshte duke u marre menaxheri Drin Zatriqi. “Marreveshja ime eshte me produksionin ‘Imagine’ per klipin ‘My Swag’, por edhe per disa te tjera ka qene qe produksioni te siguroje ndonje sponzor per shpenzimet e klipit.

Ka nje kohe te gjate qe bashkepunoj me ta dhe kemi marreveshje te tille qe nese ata sigurojne ndonje sponsor per klipe, une vetem e paguaj diferencen e kostos”, eshte shprehur Drini. Sipas Dafines, kenga bashke me Getin do te jete paralajmerim i albumit, i cili do te lansohet gjate ketyre javeve dhe permban 10 kenge.

“Albumi im quhet ‘Just Me’ i cili do te jete me plot risi per adhuruesit e mi”, thote ajo. Perndryshe lidhja e saj me Krenarin thote se eshte duke funksionuar per mrekulli
Read More ...

0 commenti


Bashkethemeluesi i kompanise Apple dhe shefi i saj ekzekutiv, Stiv Xhobs vdiq ne moshen 56 vjecare pas nje beteje te gjate me kancerin e pakreasit qe nga viti 2003 dhe nje transplantimi te melcise ne vitin 2009.

Kompania e teknologjise kompjuterike beri njoftimin dje vone, duke thene se ajo humbi vizionarin dhe gjeniun e saj krijues, ndersa bota humbi nje njeri te mrekullueshem. Ne njoftimin e Apple thuhet se “ne qe kemi patur fatin emadh ta njihnimi dhe te punonim me Stivin kemi humbur nje mik te shtrenjte dhe nje instruktor frymezues”.

Ne njoftimin e kompanise thuhet gjithashtu se shpirti i tij do te jete pergjithmone ne themelet e Apple-s.

Presidenti Barak Obama shprehu ngushellimet ne nje deklarate me shkrim, duke thene se Xhobs ishte mes novatoreve me te medhenj amerikane.

Zoti Obama tha se Xhobs “riperkufizoi te gjitha industrite”, e beri Internetin “jo vetem te perdorshem, por edhe te kapshem dhe argetues” dhe arriti ate qe ai e pershktoi si perspektive te rralle historike te ndryshimit ne veshtrimin tone te botes.

Xhobs dha doreheqjen nga posti i shefit ekzekutiv te gjigandit te tekonologjise ne muajin gusht.

Ai u lind me 24 shkrut 1955 dhe u rrit ne Kaliforni, ne ate zone qe u be e njohur si Lugina Silikon, qender industrise amerikane te teknologjise. Ai nuk mbaroi studimet universitare.

Ne vitin 1974, Xhobs la punen qe kishte si teknik i ne nje kompani lodrash video dhe shkoi ne Indi per te gjetur iluminizmin shpirteror. Kur u kthye seandejmi, ai dhe shoku i tij, Stiv Voznjak filluan te punon ne garaxhdin e shtepise se Xhobsit per kompjuterin e pare Apple.

Vdekja e Stiv Xhobs vjen nje dite pasi kompani njoftoi per iPhone-in e shumepritur, i afte per t’iu pergjegjur komandave zanore.
Read More ...

0 commenti


Nga një vajzë fotozhenike dhe magjepsëse ajo tani është transformuar në një vajzë muskuloze. Jodie Marsh, tani 32 vjeçe tregon muskujt e saj pas një regjimit të sforcuar me pasha dhe dietë.

Ajo është renditur e pesta në kampionatin “Natural Physique Association”. Jodie thotë se ndihet shumë mirë tani me trup me muskuj.

“Ndihem si mos më mirë dhe trupi im dihet shumë mirë”, shprehet 32-vjeçarja.
Jam shumë e lumtur që po kthehem në shtëpi me trofe. Nëse munda ta bëj këtë transformim në pak javë atëherë çfarë mund të arrijë pas një trajtimi shumë të gjatë?”, shton Jodie.

Ajo filloi të merrej me stërvitje dy vite më parë, duke hequr dorë nga alkooli dhe duke I future një dietë të rreptë me të bardhë veze... etj.
Read More ...

0 commenti


Çifti amerikan nga Tenesseey u regjistrua në librin e rekordeve Guinness falë dashurisë romantike.
Lauren dhe David Blair ripërtërinë betimin e martesës 100 herë – dhe atë çdo herë në një vend tjetër, shkruan Newslite.
Çifti Blair jeton së bashku për gati 30 vjet. Ata ishin martuar të njëjtin vit që u njohën. Të dy kishin pasur përvojë jo të këndshme romantike para se ta njiheshin dhe menjëherë e kuptuan se ishin të lindur për njëri-tjetrin.
“Më pëlqen ta shoh Davidin në sy. E di që ky njeri do të më dashurojë deri në vdekje. David me siguri do të pranojë që edhe më tutje të vazhdojmë të martohemi nga fillimi për shkak të muajit të mjaltit”, tha Lauren Blair.
Read More ...

0 commenti